Tuğla Üretimi

 ilk tuğla veya kiremit üretim tesisinin insanlar tarafından yapılan ilk evdir denilebilir. Bu evler, özellikle nehir kıyılarında ve deltalarda yer alan yerleşim bölgelerinde kurutulmuştur ve kil tabletlerle yapılacak evlerin yanında oluşturulan basit bir üretim düzeneği ile gerçekleştirilmiştir. Pişmemiş kil tabletleri Mezopotamya bölgesinde Dicle ve Fırat nehirleri kıyısında yapılan kazılarda bulunmuştur ve tarihi Milattan Önce 13. yüzyılı göstermektedir. Pişmiş tuğlanın endüstriyel anlamda ilk üretimi ise Milattan Önce 4. Yüzyıla, Babil Kulesi yapımına denk düşmektedir. Tarihçiler bu kulede 85 milyon tuğla kullanıldığını hesaplamıştır. Günümüzde bu rakamda tuğlayı ancak 5 ya da 6 gelişmiş teknolojili fabrika 1 yılda üretebilmektedir. Peki, tuğla nasıl yapılır? Tuğla ve kiremit üretimi için kullanılan killer, doğada bazen plastik bir kıvamda, bazen kuru ve toz haline getirilebilir bir şekilde, bazen de kaya menşeli olarak bulunur. Doğadan elde edilen ve üretim tesislerine getirilen kil, gerek boyut olarak gerekse bileşim olarak istenen özelliklere sahip olması için ön hazırlıktan geçirilir. Hammaddenin işlenebilirlik özelliği kazanabilmesi için önce öğütülmektedir.

Kil Su ile Ezilmelidir

Öğütülerek tuğla nasıl yapılır? Hammaddenin tuğla olması için homojen bir malzeme olması, plastiklik ve kohezyon özelliklerinin gerçekleşebilmesi için de iyice ufalanması gereklidir. Ayrıca ince partiküller halini almalıdır. Bu amaçla çeşitli makinelerle içinde bulunan iri taşlarla çöpler ayıklanmakta, istenilen dane çapına kadar öğütülmektedir. Ayrıca tek tip bir kil hamuru elde etmek için kil yeterli miktarda su ile birlikte ezilmelidir. Ezilirken de iyice karıştırılmalıdır. Kile yavaş yavaş su ilave edildiğinde plastikliği bir miktar artmaktadır. Su eklenmesi öğütme öncesinde yapılabildiği gibi, öğütme sonrasında da yapılabilmektedir. Dinlendirme, hammadde hazırlama aşamasının en önemlisidir. Malzemenin kalitesini etkileyen çok önemli bir unsurdur. Killerin jel özelliği dolayısıyla yoğrulmuş çamur, dinlenme esnasında direnç kazanmaktadır. Dinlendirme işlemi öğütmeden önce ya da sonra yapılmaktadır. Tuğla üretiminde toprak kaliteli olmalıdır. Eğer elverişsiz bir toprak seçilirse imal edilen tuğlada kalite düşük olabilir. Bu yüzden tuğla ve kiremidin imalatında toprak seçiminin önemi büyüktür. Tuğla üretiminde kullanılacak olan toprak kırmızımsı bir renkte olmalıdır. Kırımızı renkli killer daha çok demir bileşeni içermektedir. Bu nedenle de tuğla ve kiremit imalatında koyu kırmızı killer tercih edilmelidir.

Yağlı ve Kumlu Killer Sağlıklı Değildir

Kırmızı renkli kille tuğla nasıl yapılır? Kırmızı renkli toprağın içindeki demir bileşenleri ürünün basınca dayanıklılığını artırmaktadır. Bazı topraklarda demir bileşenleri, açık sarı ve yeşilimsi renklerde 2 şekilde bulunur. Bu topraklar 900 ila 1000 derecelerde pişirildiğinde, 3 değerlikli demir bileşeni haline yükselerek üründe kırmızı bir renk alırlar. Yüzde 5 veya daha fazla demir oksit içeren killer kırmızı renkte pişerler. Tuğla üretiminde dikkat edilecek diğer bir unsur ise killerin fazla yağlı veya az kumlu olup olmadığıdır. Killer fazla yağlı ise pişerken küçülür, çatlar ve bozulur. Az kumlu olduğunda şekil alması zordur. Bunlarla yapılan kiremit ve tuğla basınca pek dayanıklı olmaz. Bunlara dikkat edildiğinde kaliteli tuğla elde edilebilir.

Etiketler:   Tuðla Üretimi 
Haberler
ONLINE KATALOG
SIKÇA SORULAN SORULAR
SERTİFİKALAR
BİLGİLENDİRME FORMU
www.aykuttugla.com
Tasarim ve Kodlama: BG BÝLGÝSAYAR. Tüm Hakklari Saklidir.
Bizi Takip Edin